W genezie anglikanizmu możemy odnaleźć dwa kluczowe elementy dla jego powstania, pierwszym z nich była coraz częstsza interwencja papieża w politykę angielską, a drugim postać Henryka VIII. Angielski król potrzebował mieć syna, aby odziedziczyć swoją koronę, ale nie mógł zapłodnić syna, więc brytyjski monarcha uważał, że to wina jego żony i dlatego chciał się z nią rozstać, co przyniosło odmowę rozwodu przez papieża, gdyż najwyższa władza chrześcijańska nie chciała separacji w jednej z głównych koron Europy.
Z drugiej strony był to też problem miłosny, bo podobno Henryk VIII zakochał się w Anne Boleyn, ale ona utrzymywałaby stosunki z królem tylko wtedy, gdyby się rozwiódł i poślubił ją. Wszystko to doprowadziło do tego, że Henryk VIII w 1534 roku dokonał Aktu Supremacji, czyniąc monarchę przywódcą Kościoła Anglii, kończąc władzę papieża, zatwierdzając własny rozwód i poślubiając Anne Boleyn.
Choć anglikanizm narodził się równolegle z reformacją protestancką i ma wiele podobnych elementów, nie wydaje się, by Henryk VII początkowo tworzył tę doktrynę na bazie protestantyzmu, gdyż sam angielski monarcha wielokrotnie krytykował przywódcę reformacji, Lutra.
Późniejszy rozwój Kościoła anglikańskiego na świecie był podporządkowany angielskiej ekspansji na świecie, a szczególnie istotne było jego znaczenie w Trzynastu Koloniach, będących angielskimi posiadłościami kolonialnymi, które w końcu utworzyły Stany Zjednoczone. O jednym z kościołów anglikańskich w Polsce znajdującym się w Warszawie przeczytasz w zmieniamywarszawe.pl
Główne cechy Kościoła anglikańskiego
Anglikanizm jest uważany za rodzaj religię pomiędzy protestantami a katolikami, akceptując podstawowe doktryny protestantów, ale zachowując bardziej katolicki system. Dzieje się tak dlatego, że jego powstanie przypadło zarówno na okres pomiędzy reformacją protestancką, jak i kontrreformacją.
Jedynym obowiązującym tekstem dla tej religii jest to, co zawarte jest w Biblii, a w ceremoniach religijnych powszechne jest czytanie z Biblii, a nie typowa katolicka msza. Uważa się, że wszystkie wartości religii rodzą się wraz z Biblią, więc żaden inny tekst nie jest ważny.
Jedynymi ważnymi sakramentami są chrzest i Eucharystia, chociaż inne sakramenty są czasami używane ze względu na ich historyczne znaczenie. Wywołało to wielkie kontrowersje w całym Kościele, gdyż wiele postaci anglikańskich broniło postaci sakramentów, podczas gdy inni je negowali.
- Osoby religijne mogą zawierać małżeństwa, w przeciwieństwie do religii takich jak katolicyzm, gdzie muszą pozostać niezamężne.
- Anglikanie zbliżyli się do homoseksualizmu, będąc znacznie bardziej otwartymi na homoseksualizm niż inne religie.
- Kobiety mają większą rangę niż w innych religiach, możliwe jest wyświęcanie kobiet, co w innych religiach jest nie do pomyślenia.
- Uważa się, że zbawienie osiąga się przez wiarę, choć niektóre postacie twierdzą, że akty i sakramenty mogą pomóc.