Strata bliskiej osoby to doświadczenie, które dla wielu osób jest wręcz traumatyczne. Niestety mimo tak trudnych chwil nie można od razu pogrążyć się w żałobie. Rolą bliskich jest dopełnienie wszystkich niezbędnych formalności i zorganizowanie pogrzebu, a następnie przemyślenie, co zrobić z rzeczami pozostałymi po zmarłej osobie. Dziś przyglądamy się kwestii związanej z wyborem trumny bądź urny. Co przemawia za każdym z tych rozwiązań? Na co warto się zdecydować w zależności od okoliczności?
Wola zmarłego
Gdy zastanawiamy się, czy zorganizować pochówek tradycyjny, co najczęściej wiąże się z wyborem trumny, czy postawić na kremację wymagającą doboru urny, w pierwszej kolejności powinniśmy wziąć pod uwagę to, czego jeszcze za życia zażyczyła sobie zmarła już osoba. Nierzadko bliscy informują się wzajemnie, jakie mają oczekiwania odnośnie do organizacji pochówku. Mówią o tym, jak chcą być ubrani i czy życzą sobie kremacji. Niezależnie od przekonań czy przemyśleń rodziny, która zajmuje się organizacją pogrzebu, najważniejsze powinno być zdanie bliskiego, który o swoim wyborze poinformował za życia. To przede wszystkim kwestia szacunku.
Co zrobić, gdy do śmierci doszło nagle, w wyniku wypadku bądź nawet była ona spodziewana, np. ze względu na chorobę czy wiek zmarłej osoby, ale bliscy nie uzyskali informacji na temat woli zmarłego? Z pomocą przychodzą domy pogrzebowe, które pomagają w ostatecznym wyborze. Można skorzystać np. z oferty dostępnej na stronie https://dompogrzebowylomianki.pl/ i porównać korzyści z zastosowania zarówno trumny, jak i urny.
Koszty związane z pogrzebem
Organizacja pochówku zawsze wiąże się ze sporymi kosztami. To może być jeden z czynników decydujących o tym, czy rodzina zmarłego postawi na tradycyjny pochówek i trumnę, czy na kremację i urnę.
Wybór urny, oczywiście tej najprostszej, to mniejsze koszty, podobnie jak i organizacja pogrzebu, która obejmuje m.in. umieszczenie urny w grobie, także rodzinnym. Przy ograniczonym budżecie urna może zatem być dobrym rozwiązaniem, jeśli bliscy nie mają oszczędności i jedyną pomocą dla nich jest zasiłek pogrzebowy.
Urna to również zaleta w postaci niewielkich rozmiarów, co pozwala na jej umieszczenie w rodzinnym grobowcu. Z trumnami jest znacznie trudniej, również wtedy, gdy w grę wchodzi przeniesienie ciała zmarłego.
Tradycyjny pochówek zarówno z trumną, jak i urną
Przede wszystkim starsze osoby, dla których wiara i tradycja mają duże znaczenie, są sceptycznie nastawione do kremacji i wyboru urny. Trzeba jednak wiedzieć, że kremacja nie wyklucza zorganizowania tradycyjnego pochówku, jak i tego świeckiego. Trumna i urna mogą być zatem wybrane w obu przypadkach i żaden z tych wyborów nie narzuca ograniczeń względem organizacji pogrzebu. Przed kremacją również bliscy mogą czuwać przy trumnie z ciałem.
Najbliższych czeka sporo trudnych decyzji i zadań do wykonania związanych z organizacją pogrzebu. W przypadku kwestii rozważań na temat trumny i urny warto zatem kierować się wolą zmarłego lub skorzystać z fachowej pomocy domu pogrzebowego, któremu powierzono realizację ceremonii pogrzebowej.