Jedną z najważniejszych religii w historii ludzkości jest judaizm, będący jednym z pierwszych monoteistycznych wierzeń w historii i służący za podstawę kilku najbardziej znanych religii na świecie, takich jak katolicyzm i islam.
Pochodzenie judaizmu według tradycji
Mówiąc o pochodzeniu judaizmu, podobnie jak w przypadku wielu religii, musimy pamiętać, że istnieją dwa sposoby poznania ich pochodzenia:
- Jeden polega na tym, że wierzy się w pisma święte, a więc nadaje się mityczne pochodzenie wierzeniom.
- Drugi to sięgnięcie do źródeł pisanych i archeologicznych, aby spróbować poznać prawdziwe pochodzenie religii.
Na początek porozmawiamy o pochodzeniu judaizmu według tradycji, czyli o tym wszystkim, co można znaleźć w Torze, świętej księdze judaizmu. Przekonania te nigdy nie zostały potwierdzone źródłami, gdyż wiele postaci występujących w tych tekstach nie ma źródeł potwierdzających ich istnienie.
Według Tory, judaizm narodził się tysiące lat temu w mieście Ur, siedzibie potężnej Mezopotamii. W tym regionie żył wędrowny pasterz o imieniu Abraham, o którym znamy tylko informacje podane w źródłach żydowskich.
W pewnym momencie swojego życia Abraham został odwiedzony przez Boga, który poprosił go o utworzenie nowego narodu na obszarze Kanaanu, położonego między Morzem Śródziemnym a rzeką Jordan. I
Abraham zaczął postępować zgodnie z naukami tego boga, tworząc pierwszą znaną religię monoteistyczną, gdyż do tej pory wszystkie wierzenia były politeistyczne. Abraham był znany jako pierwszy Żyd, przekazując swoje przekonania swoim synom, Jakubowi i Izaakowi, a ci z kolei swoim potomkom. W ten sposób narodziła się tradycja żydowska.
Zainteresował Cię judaizm? Na stronie wro.com.pl przeczytasz o obiektach sakralnych tej religii i organizowanych wydarzeniach.
Pochodzenie tradycyjnego judaizmu lub jahwizmu
Jeśli chodzi o pochodzenie judaizmu według naukowych źródeł, wszystko staje się bardziej skomplikowane. W tym przypadku możemy dostrzec dłuższy i bardziej złożony proces, w którym, krok po kroku, judaizm powstawał i wzrastał.
Musimy cofnąć się do epoki żelaza, czyli czasu, kiedy źródła pisane były jeszcze śladowe i zaczynały się tworzyć nowe cywilizacje. W tym czasie, około IX wieku p.n.e., pojawiły się królestwa znane jako Juda i Samaria, z których to drugie, wieki później, dało początek Izraelowi.
Oba regiony łączyło jedno: bóg znany jako Jahwe, o którym nie mamy zbyt wielu informacji. Wszystko jednak wskazuje na to, że był on poprzednikiem Boga wierzeń żydowskich. Wierzenia związane z tym bogiem, a więc religia obu regionów, nazywane były jahwizmem.