Dla wielu osób religijnych najważniejszą częścią spośród licznych tekstów religijnych składających się na Biblię jest tzw. Księga Rodzaju, będąca początkiem Biblii i w której poprzez wizję chrześcijaństwa wyjaśnione jest pochodzenie wszystkich i wszystkiego.
Co to jest Genesis?
Księga Rodzaju to część Biblii, która mówi o powstaniu świata, czyli wyjaśnia proces, w którym chrześcijański Bóg stworzył świat, wszystkie zamieszkujące go gatunki oraz człowieka.
Biblia dzieli się na dwie części: Stary Testament opowiada o powstaniu świata aż do narodzin Jezusa, a Nowy Testament o życiu Jezusa i pierwszych latach Kościoła. Dlatego musimy zrozumieć, że Księga Rodzaju jest częścią Starego Testamentu, będąc pierwszą ze wszystkich ksiąg składających się na Biblię.
Co do jej autorstwa i chronologii, nie mamy danych, które by to potwierdzały, gdyż starożytność tekstów utrudnia określenie autora. Powszechnie uważa się, że dzieło zostało napisane przez kilku zakonników, którzy napisali część dzieła.
Rozdział 1 Księgi Rodzaju
Teksty zaczynają się od opowiadania o pochodzeniu wszystkiego, kiedy był tylko Bóg i reszta postaci niebieskich; dlatego nie było nic na tym, co nazywamy Ziemią, czyli na naszej planecie.
Duch Boży, który zamieszkiwał ziemię, powiedział, że światło jest dobre i czyste i może pokonać ciemność, więc to światło sprawiło, że zniknęły ciemności, które obejmowały cały świat. Bóg jednak rozumiał, że ciemność jest częścią stworzonego przez niego świata, więc sprawił, że ciemność zajmowała niebo w nocy, podczas gdy jego światło miało chronić świat w ciągu dnia.
Drugiego dnia Bóg udał się do wód, tych, które stanowiły dużą część jego stworzenia, i postanowił oddzielić je od reszty swojego stworzenia, zachowując niebo nad sobą, ziemię pod sobą i wody pod sobą. Ten podział na trzy warstwy jest często spotykany w kulturach klasycznych, takich jak babilońska czy egipska. Niektóre teksty wspominają, że w tym dniu miało miejsce również stworzenie piekła, ale w Księdze Rodzaju nie ma o tym wzmianki.
Trzeciego dnia Bóg nadal zmieniał trzy stworzone już poziomy, rozdzielając morza tak, by między nimi pojawiła się ziemia. Można powiedzieć, że to właśnie wtedy stworzył morza, oceany i superkontynent lądowy, który z biegiem lat podzielił się na to, co dziś znamy jako nasze kontynenty. Następnie Bóg sprawił, że na ziemi powstały drzewa i roślinność, zaludniając planetę pierwszymi żywymi istotami – roślinami.
Czwartego dnia nastąpiło formowanie się ciał niebieskich, które służyły do zaznaczenia zmiany między porami roku oraz tych, które wpływają na zmianę między nocą a dniem. K
Piątego dnia Bóg zdał sobie sprawę, że pierwsze żywe istoty, rośliny, są zbyt nieruchome i postanowił, że musi stworzyć nowe żywe istoty, aby zaludnić swoje dzieło. Bóg stworzył stworzenia, które żyją w wodach i na niebie, a więc stworzył wielkie potwory morskie i liczne rodzaje ptaków.
Szóstego dnia Bóg zaczął stwarzać wszystkie gatunki zwierząt lądowych, tworząc niezliczoną ilość zwierząt, aby zaludnić świat. Bóg potrzebował jednak bardziej inteligentnego gatunku, takiego, który potrafiłby rozumować, dlatego stworzył człowieka.
Co na temat stworzenia świata mają do powiedzenia duchowni? Wypowiedź jednego z biskupów przeczytasz w e-tomaszow.pl